logo-3

5 علت ترک خوردن ایزوگام

امروزه بسیاری از افراد جهت ایمن کردن خانه و ساختمان خود از رطوبت باران و غیره از ایزوگام استفاده می کنند. ایزوگام ها بسته به کیفیت و مقاومتی که دارند به طور کلی 10 سال یا بیشتر طول عمر دارند. اما گاهی اوقات بنا به دلایلی ممکن است طول عمر ایزوگام کاهش یابد و دچار خرابی و ترک خوردگی شود. دلایل ترک خوردن ایزوگام می توانند متفاوت باشند و برای اینکه ایزوگام بتواند طول عمر زیادی داشته باشد لازم است که از ایزوگام در مقابل این عوامل محافظت شود. در این مطلب قصد داریم دلایل ترک خوردن ایزوگام را مورد بررسی قرار دهیم و نکاتی را این مورد بیان کنیم.

دلایل ترک خوردن ایزوگام

یکی از دلایل ترک خوردن ایزوگام استفاده‌ ی نادرست از ایزوگام می باشد. برخی دیگر از دلایل ترک خوردن ایزوگام استفاده از ایزوگام‌ های نامرغوب یا نصب ایزوگام بدون رعایت اصول فنی لازم می باشد. در ادامه برخی دیگر از دلایل ترک خوردن ایزوگام را بیان می کنیم.

1. وجود آب و رطوبت بر روی ایزوگام

یکی از عوامل ترک خوردن ایزوگام ماندن آب بر روی سطح آن می باشد. توصیه می شود تا حد امکان رطوبت و آب باقیمانده بر روی ایزوگام را از راه های مختلف و در مدت‌ زمان کمی به ‌منظور دوام ایزوگام خشک شود.

2. شستن فرش بر روی ایزوگام

شستشوی لوازمی مانند فرش بر روی ایزوگام می تواند از دلایل ترک خوردن ایزوگام باشد. شستن فرش موجب تماس مواد شیمیایی شوینده با ایزوگام می ‌شود و باعث می شود مقدار زیادی آب بر روی روی سطح ایزوگام باقی بماند که این دو مورد می ‌توانند منجر به آسیب جدی و سوراخ شدن ایزوگام شوند.

3. قرار دادن اجسام سنگین بر روی ایزوگام

قرار دادن اجسام سنگین مانند کولر می‌ تواند باعث کاهش عمر و دوام ایزوگام و سوراخ شدن آن‌ شود. از این ‌رو بهتر است کولر یا هر گونه اجسام سنگینی را بر روی سطح ایزوگام قرار ندهید.

4. عدم تطابق ایزوگام با سطح ساختمان

گاهی اوقات ممکن است ایزوگام با سطح ساختمان و قسمت‌ های دیگر آن سازگاری نداشته باشد. تغییرات حجم، انبساط و انقباض متفاوت ایزوگام و ساختمان می ‌تواند منجر به ایجاد ترک ‌ها و خرابی ‌ها شود.

5. نصب نادرست

نصب نادرست ایزوگام نیز ممکن است باعث شود که سطح ایزوگام دچار ترک خوردگی شود. نصب نادرست و استفاده از متریال ‌های ضعیف می ‌تواند باعث ترک خوردن ایزوگام شود.

علت ترک خوردن ایزوگام
علت ترک خوردن ایزوگام

چگونه از ایزوگام مراقبت کنیم؟

برای حفظ و مراقبت از ایزوگام و جلوگیری از ترک خوردن آن، می ‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. نصب صحیح

در حین نصب ایزوگام، حتما به نکات نصب صحیح ایزوگام توجه داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که ایزوگام به شکل صحیح نصب شده است و برای این کار از ایزوگام باکیفیت و نصابان معتبر و مجاز استفاده شده باشد.

2. رطوبت و نمک

جلوگیری از ورود رطوبت و نمک به ایزوگام از اهمیت بالایی برخوردار است. اطمینان حاصل کنید که هیچ نقطه آسیب دیده یا سوراخی در ایزوگام وجود نداشته باشد که باعث نفوذ رطوبت شود. همچنین، در صورت نیاز، از روش‌ های ضد رطوبت و ضد نمک استفاده کنید.

3. نگهداری منظم

بهتر است ایزوگام را به طور منظم بررسی کرده و آن را از آسیب های مکانیکی حفظ کنید. جلوگیری از ضربه‌ ها، فشار ها و خراش‌ ها می ‌تواند از ترک خوردگی آن جلوگیری کند. همچنین توصیه می شود از قرار دادن اشیاء سنگین بر روی سطح ایزوگام خودداری کنید.

4. تعمیر به موقع

به صورت منظم تمام بخش های ایزوگام را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل آن را به سرعت تعمیر کنید. در صورتی که ترک خوردگی، شکستگی یا هر گونه مشکلی در ایروگام وجود دارد، آن را به سرعت تعمیر کنید تا از گسترش مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

طول عمر ایزوگام به چه عواملی بستگی دارد؟

طول عمر مفید ایزوگام مرغوب و باکیفیت در صورتی ‌که به طور صحیح نصب شود و به خوبی از آن مراقبت شود، بین 10 الی 15 سال است. خوب است بدانید که عواملی نظیر نصب صحیح، کیفیت ایزوگام و شرایط محیطی و آب و هوایی منطقه در طول عمر ایزوگام نقش بزرگی را ایفا می‌ کنند. لازم به ذکر است که هر چه لکه ‌گیری ایزوگام سریع ‌تر و حرفه‌ای‌ تر انجام شود طول عمر ایزوگام نیز افزایش می ‌یابد.

مراقبت منظم و نگهداری صحیح از ایزوگام می‌ تواند عمر مفید آن را افزایش داده و از ترک خوردن و خرابی های زودرس جلوگیری کند. علاوه بر آن، انجام این کار ها می ‌تواند به کاهش هزینه‌ های انرژی و بهبود عملکرد ساختمان کمک کنند.

برای مشاوره ، سفارش خرذید و نصب ایزوگام در تهران ، کافی است با ما تماس بگیرید. 

پویان

پویان هستم . کارشناس فروش شرکت عایق پویان که از سال 1380 در زمینه فروش و نصب ایزوگام فعالیت دارم .
ضمن نوشتن مطالب کاربردی برای سایت آماده پاسخگویی به سئوالات شما نیز هستم .

همه نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *