logo-3

چطور نم و رطوبت در سقف ساختمان را رفع کنیم؟

وجود نم و رطوبت در سقف ساختمان یکی از شایع ترین مشکلاتی است که همواره تمامی بنا های قدیمی و نو ساز را تهدید می کند. این مشکل می تواند علاوه بر وارد کردن خسارت به بنا و لوازم منزل، زمینه ساز بیماری های حاد تنفسی و استخوانی نیز باشد. در این مطلب قصد داریم به چگونگی رفع نم سقف ساختمان بپردازیم و نکاتی را در رابطه با آن بیان کنیم.

بسیاری از افراد در هنگامی که نم و رطوبت در سقف ساختمان ایجاد می شود به آن بی توجهی کرده و از کنار آن گذر می کنند. همین بی توجهی به تشکیل نم و رطوبت ساختمان می تواند در آینده خسارت های سنگین مالی و جانی برای تمامی ساکنین به همراه داشته باشد.
ایجاد شدن نم و رطوبت در سقف ساختمان به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد که هر کدام از آنها به نحوی مشکلاتی را برای ساکنین آپارتمان ها و منازل به وجود می آورند.

نم و رطوبت در سقف ساختمان

رفع نم و رطوبت سقف و یا سایر ساختمان با استفاده از دستگاه یکی از بهترین و سریع ترین روش هایی است که در پیدا کردن محدوده نشتی و ترکیدگی بسیار کارآمد و قابل اعتماد است. در گذشته کشف این مناطق به شیوه سنتی انجام می شد به صورتی که با کنده کاری های متعدد اقدام به رفع نم و رطوبت ساختمان می کردند.
علاوه بر آن، جهت جلوگیری از ایجاد نم و رفع آن در ساختمان راه های مختلفی نیز وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

1. بررسی لوله های ساختمان

بررسی و چک کردن مداوم لوله های ساختمان یکی از راه هایی که می تواند تا مدت ها از ایجاد نم در سقف خانه جلوگیری کند. چنانچه با مشکلاتی نظیر نشتی و ترکیدگی لوله، زنگ زدگی مواجه شدید باید به سرعت روند پیشروی آن را متوقف کرده و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

نم و رطوبت در سقف ساختمان
نم و رطوبت در سقف ساختمان

2. استفاده از عایق ضد رطوبت

استفاده از عایق های ضد رطوبت مانند ایزوگام که مهم ترین آن ها می باشد، انواع رنگ ساختمان و غیره برای خانه هایی که رطوبت بیش از اندازه در دیوار ها و سقف آن ها وجود دارد می تواند بسیار موثر باشد.
این کار کمک شایانی در رفع و جلوگیری از ایجاد نم و رطوبت در سقف و سایر بخش های ساختمان می کند.

3. کاهش رطوبت محیط

در صورتی که محیط ساختمان دارای رطوبت بیش از حد استاندارد می باشد توصیه می شود تا حد امکان محیط را گرم نگهدارید. استفاده از لوازمی همچون شیشه دوجداره می تواند در کاهش رطوبت منزل کارآمد باشد.

4. تعویض لوله های قدیمی

در صورتی که جنس لوله های ساختمان فلزی بوده و سال ها از زمان نصب آن ها می گذرد بهتر است قبل از اینکه دچار فرسودگی یا ترکیدگی شوند و خسارت های بیشتری را به شما تحمیل کند آنها را تعویض کنید.
بهتر است از لوله پلیکا، لوله پنج لایه و لوله هایی از این قبیل استفاده کنید زیرا این لوله ها از کیفیت بالا تر و عمر مفید طولانی تری نسبت به لوله های قدیمی برخور دارند که می تواند در رفع نم و رطوبت بسیار مفید باشند.

دلایل نم و رطوبت در سقف ساختمان

در ادامه موارد مهمی که باعث ایجاد نم و رطوبت در سقف ساختمان می شوند را بررسی می کنیم.

1. شکستن لوله ها

یکی از مهم ترین دلایل ایجاد نم و رطوبت در سقف و سایر بخش های ساختمان شکستن و یا ترک خوردن لوله ها است. امروزه بسیاری از ساختمان ها سیستم لوله کشی قدیمی و فلزی دارند. لوله های فلزی همانطور که گفتیم برای لوله کشی مناسب نیستند.
این لوله ها به مرور زمان دچار فرسایش و پوسیدگی شده و با کوچک ترین اتفاق مانند وارد شدن ناگهانی فشار آب بالا به لوله دچار ترک و شکستگی می شوند.

2. خرابی ایزوگام

ایزوگام پشت بام یکی از محل هایی است که در فصول مختلف سال در معرض عوامل شرایط متفاوت آب هوایی قرار می گیرد. توصیه می شود قبل از شروع فصل بارندگی ایزوگام پشت بام خود را چک کنید و در صورت وجود خرابی و ترک خوردگی نسبت به تعمیر آن اقدام کنید تا به علت نفوذ آب و رطوبت به سقف ساختمان خسارات جبران ناپذیری به ساختمان وارد نشود.

همانطور که طول مطلب گفتیم وجود نم و رطوبت به صورت پراکنده و یا گسترده در سقف ساختمان می تواند علاوه باعث ایجاد هزینه های سنگین مالی و بعضا جانی به همراه داشته باشد. از این رو توصیه می شود با مشاهده کوجکترین آثاری از تشکیل رطوبت به دنبال علت آن و بر طرف کردن آن باشید و به سادگی از آن گذر نکنید.

مطلب مرتبط 

–  5 علت نم دادن سقف آشپزخانه
–  چگونه رطوبت خانه را از بین ببریم؟

پویان

پویان هستم . کارشناس فروش شرکت عایق پویان که از سال 1380 در زمینه فروش و نصب ایزوگام فعالیت دارم .
ضمن نوشتن مطالب کاربردی برای سایت آماده پاسخگویی به سئوالات شما نیز هستم .

همه نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *