logo-3

متراژ ایزوگام چطور محاسبه می شود؟

برای محاسبه متراژ ایزوگام روش های مختلفی وجود دارد که افراد می توانند، از آنها استفاده کنند. همه افراد قادرند که میزان ایزوگام مورد نیاز خود را محاسبه نمایند. ما در این متن قرار است که روش های محاسبه متراژ ایزوگام را به شما یاد دهیم.
یکی از آسان ترین روش های محاسبه متراژ ایزوگام، ضرب کردن متراژ خانه در 102 می باشد. به عبارت دیگر اگر متراژ ساختمان شما 100 متر است در 20 درصد ضرب کنید. عدد به دست آمده متراژ ایزوگام ساختمان شما می شود.
با این کار دیگر نیازی نیست که به بالای بام ساختمان بروید و اندازه گیری کنید. در گذشته برای محاسبه متراژ ایزوگام از روش قدم زدن یا متر کردن استفاده می کردند. این کار ها زمان زیادی را افراد می گرفت و به نتیجه دلخواه نمی رسیدند. اما امروزه با استفاده از این روش به طور دقیق متراژ ایزوگام به دست می آید.
البته افراد می توانند با استفاده از متر نیز متراژ را به دست بیاورند. اما برای این کار نیاز است، که به بام ساختمان بروند و طول و عرض را اندازه بگیرند. سپس آنها را در هم ضرب کنند، تا متراژ ایزوگام بدست بیاید.

چگونگی محاسبه متراژ ایزوگام مصرفی

برای بدست آوردن میزان مصرف ایزوگام راه هایی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. چگونگی محاسبه به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین این عوامل، برند ایزوگام است. اگر برند ایزوگام، برند خوب و معتبری باشد میزان مصرف ایزوگام کاهش پیدا می کند. اما اگر برند ایزوگام خوب نباشد، مصرف افزایش پیدا می کند.
مواد تشکیل دهنده ایزوگام نیز در محاسبه میزان مصرف ایزوگام نقش مهمی دارد. به عبارت دیگر اگر در ایزوگام از قیر استفاده شده باشد، میزان مصرف کاهش پیدا می کند و اگر استفاده نشده باشد، میزان افزایش پیدا می کند. همچنین باید توجه کرد که نوع قیر مصرفی در ایزوگام از چه نوعی است. به طور کلی قیر ها در ایزوگام به دو صورت خالص و دمیده تفکیک می شوند.
هر کدام از این قیر ها مناسب نوعی از ساختمان می باشند. افراد باید متناسب با نوع ساختمان خود و آب و هوای آن منطقه ایزوگام مناسب را انتخاب نمایند.

محاسبه متراژ ایزوگام
محاسبه متراژ ایزوگام

محاسبه متراژ ایزوگام کار دشواری نیست و در زمان کوتاهی می تواند این کار را انجام داد. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد، که می توان آسان ترین آنها را انتخاب و انجام داد. یکی از رایج ترین این کار ها، ضرب کردن طول و عرض متراژ بام ساختمان است. این کار زمان بر نیست اما ممکن است متراژ دقیق را به شما ندهد.
همچنین می توان از روشی که در ابتدا گفته شد نیز استفاده کنید. این روش به گونه است که باید متراژ خانه را در 20% ضرب کنید، تا متراژ دقیق را به شما بدهد. به طور مثال اگر متراژ ساختمان شما 100 متر است در 20% ضرب کنید، به عدد 120 خواهید رسید. این عدد مقدار ایزوگام مورد نیاز برای ساختمان شما می باشد.

عوامل تاثیر گذار در مقدار ایزوگام مصرفی

نحوه محاسبه مقدار ایزوگام مصرفی در هر نقطه ساختمان با یکدیگر متفاوت است. اگر شما قصد دارید که همه ساختمان را ایزوگام کنید، کار آسان تر می شود. نحوه محاسبه ایزوگام تحت تاثیر عواملی می باشد، که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

1- داشتن نشان استاندارد ایزوگام:

اگر ایزوگام مورد نظر نشان استاندارد داشته باشد، مقدار ایزوگام مصرفی کاهش پیدا می کند. اگر ایزوگام مصرفی نشان استاندارد نداشته باشد، مقدار ایزوگام مصرفی افزایش پیدا خواهد کرد.

2- تولید ایزوگام با قیر دمیده یا قیر خالص:

قیر دمیده با قیر خالص متفاوت است و هنگامی که در ایزوگام استفاده می شوند، باعث تفاوت در مقدار مصرف خواهند شد.

3- نوع برند و کارخانه ایزوگام:

نوع برند در مقدار مصرف ایزوگام نقش مهمی دارد. به طور مثال اگر برند ایزوگام از برند های شناخته شده و معتبر باشد، مقدار مصرف کاهش پیدا می کند و اگر شناخته شده نباشد، مقدار افزایش پیدا خواهد کرد.
سه مورد بالا از شناخته شده ترین عوامل موثر در نحوه مقدار ایزوگام مصرفی هستند، که با در نظر گرفتن آنها مقدار ایزوگام کاهش می یابد.

محاسبه هزینه ایزوگام

برای محاسبه هزینه ایزوگام باید برند آن را در نظر بگیرید. اگر برند ایزوگام شناخته شده باشد، هزینه ایزوگام افزایش پیدا می کند. در ایران برند های شناخته شده ای وجود دارد، که نسبت به سایر برند ها قیمت بالاتری دارند.
از دیگر عوامل موثر در هزینه ایزوگام، مواد اولیه آن است. هر چه مواد اولیه از مرغوبیت بالاتری برخوردار باشد، هزینه نیز افزایش پیدا می کند. ایزوگام ها با انواع مواد اولیه تولید می شود و دارای درجه کیفیت می باشد. افراد می توانند متناسب با بودجه خود ایزوگام مورد نظر را تهیه کنند.
از عوامل دیگر که تاثیری زیادی در هزینه ایزوگام دارد، متراژ ساختمان می باشد. هر چه متراژ ساختمان بیشتر باشد، هزینه نیز بیشتر خواهد شد.
هر چه برند معتبر و با کیفیت تر باشد، هزینه بیشتر می شود. از دیگر عوامل مواد اولیه می باشد. همچنین باید گفت که مقدار ایزوگام نیز هزینه را افزایش می دهد.
مقدار مصرف ایزوگام به ساختمان یا مکان مورد نظر بستگی دارد. هر چه مکان یا ساختمان بزرگ تر باشد، مقدار بیشتری ایزوگام نیاز است. ایزوگام تنها برای ساختمان ها استفاده نمی شود، بلکه در همه مکان ها قابل استفاده می شود. با استفاده از ایزوگام طول عمر سقف مکان مورد نظر افزایش پیدا می کند.

پویان

پویان هستم . کارشناس فروش شرکت عایق پویان که از سال 1380 در زمینه فروش و نصب ایزوگام فعالیت دارم .
ضمن نوشتن مطالب کاربردی برای سایت آماده پاسخگویی به سئوالات شما نیز هستم .

همه نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *