logo-3

4 مرحله رفع نم سرویس بهداشتی

رفع نم سرویس بهداشتی و حمام از جمله مشکلاتی است که حتی در صورتی که مقدار آن کم باشد، نباید بی ‌تفاوت از کنار آن عبور کرد زیرا می تواند مشکلات بزرگتری همچون خرابی و خسارت پر هزینه ای را به همراه داشته باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی راه حل های رفع نم کف سرویس بهداشتی بپردازیم و نکاتی را در این مورد بیان کنیم.
هنگامی که با این گونه مشکلات مانند ایجاد نم در کف ، دیوار و یا سقف سرویس بهداشتی روبرو می‌ شوید باید حتما آن را جدی بگیرید و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.
ممکن است در هنگام مواجه با نم کف سرویس بهداشتی اولین راه حلی ک به ذهنتان برسد کنده کاری و تخریب آن باشد ولی باید در نظر داشت که این کار علاوه بر زمانبر بودن باعث کثیف کاری نیز می ‌شود که چندان راهکار مناسبی نمی باشد.
از این رو برای رفع نم سرویس بهداشتی بهتر است از روش های بدون تخریب بهره برد که بسیار مقرون به صرفه و بهتر می باشند.

رفع نم سرویس بهداشتی

وجود نم و رطوبت در کف سرویس بهداشتی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. در ادامه راه هایی را جهت رفع نم سرویس بهداشتی  و جلوگیری از این ایجاد نم در کف سرویس بهداشتی بیان می کنیم.

1. بررسی نشتی ها

ابتدا باید بررسی کنید که نم و رطوبت دستشویی از کدام قسمت نشأت می‌ گیرد. ممکن است لوله ‌ها، شیرآلات، سیستم تخلیه آب و سایر اجزای سرویس بهداشتی دچار نشتی شده باشند. بررسی دقیق و تعمیر هر نقطه که دچار نشتی شده است می‌تواند برای رفع نم سرویس بهداشتی اقدام کرد. 

2. عایق کاری با ایزوگام

اطمینان حاصل کنید که کف سرویس بهداشتی در برابر نفوذ آب مقاوم است. با استفاده از مواد ضد آب و مناسب، سطح کف را پوشانده و از نفوذ آب و رطوبت به زیرساخت و دیواره ‌ها جلوگیری کنید.
برای این کار توصیه می شود از ایزوگام استفاده کنید چرا که ایزوگام مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب دارد.

3. استفاده از رطوبت گیر

استفاده از رطوبت‌ گیرها، دستگاه‌ های تهویه مکانیکی و متعادل کننده هوا می ‌تواند به کاهش رطوبت در سرویس بهداشتی کمک کند. این دستگاه‌ ها با جذب رطوبت هوا و تهویه مناسب، محیط را خشک و مطبوع نگه می ‌دارند.

4. تعمیر عیوب عمرانی

در برخی موارد، نم و رطوبت ممکن است به دلیل وجود مشکلات عمرانی مانند وجود درز در اتصالات کف، شکستگی ‌ها در سطح کف یا نقص در عایق‌ بندی یا ایزوگام باشد. بهتر است کف سرویس بهداشتی را به طور دقیق بررسی و در صورت وجود هر گونه سریعا نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

رفع نم سرویس بهداشتی
رفع نم سرویس بهداشتی

دلایل بروز نم در سرویس بهداشتی و حمام

دلایل ایجاد نم و رطوبت در کف سرویس بهداشتی می‌ تواند به عوامل مختلفی مربوط باشد. در ادامه برخی از این دلایل را بررسی می‌ کنیم.

1. نشتی آب

یکی از عوامل اصلی ایجاد نم و رطوبت در کف سرویس بهداشتی، وجود نشتی آب است. نشتی ممکن است از لوله ها آب، شیر آلات، اتصالات نادرست یا حتی از سیستم فاضلاب باشد. وجود نشتی باعث ایجاد نم و رطوبت در کف می‌ شود.

2. نقص در عایق بندی یا ایزوگام

در صورتی که کف سرویس بهداشتی دارای عایق‌ بندی یا ایزوگام ناقص و ضعیف باشد، رطوبت می ‌تواند به راحتی درون ساختار کف سرویس بهداشتی نفوذ کند. این مسئله معمولاً در سطوحی که دارای جوشکاری ناقص، درز و شکاف می باشند‌ رخ می‌ دهد.

3. فرسودگی لوله های آب

لوله ‌های آب سرد و گرم به مرور زمان فرسوده می ‌شوند و کارایی اولیه خود را از دست می ‌دهند. به همین دلیل است که باید هر چند وقت یکبار تعویض نمود تا دچار فرسودگی، ترکیدگی و شکستگی نشوند و باعث ایجاد نم در کف سرویس بهداشتی نشوند.

4. رطوبت بالای محیط

در برخی موارد، تراکم بالای رطوبت محیطی می ‌تواند باعث ایجاد نم و رطوبت در کف سرویس بهداشتی شود. این مسئله معمولاً در سرویس هایی که تهویه نامناسب دارند رخ می ‌دهد.

5. عدم وجود سیستم تهویه

یکی از دلایلی که باعث ایجاد نم و رطوبت در سرویس‌ های بهداشتی می‌ شود، عدم وجود سیستم تهویه مناسب چرا که رطوبت در این مناطق بسیار زیاد است. به همین دلیل یک سیستم تهویه هوای مناسب می ‌تواند این رطوبت را از محیط به طور کامل خارج کرده و از ایجاد نم در کف سطح جلوگیری کند.

به طور کلی توصیه می شود پس از مشاهده اولین نشانه های وجود رطوبت و نم در کف سرویس بهداشتی خود سریعا از افرادی که در زمینه تجربه و مهارت بالایی دارند کمک بگیرید و این مشکل را برطرف کنید تا از ایجاد مشکلات و خسارات جدی تر جلوگیری شود.
امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را با برخی از راه های رفع نم سرویس بهداشتی و نکات مربوط به آن آشنا کنیم.

مطلب مرتبط 

چگونه رطوبت خانه را از بین ببریم؟

پویان

پویان هستم . کارشناس فروش شرکت عایق پویان که از سال 1380 در زمینه فروش و نصب ایزوگام فعالیت دارم .
ضمن نوشتن مطالب کاربردی برای سایت آماده پاسخگویی به سئوالات شما نیز هستم .

همه نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *