logo-3

علت طبله کردن یا باد کردن ایزوگام چیست؟

از جمله مشکلاتی که در اکثر ساختمان‌ ها ممکن است ایجاد شود، مشکل باد کردن ایزوگام است. قبل از نصب ایزوگام باید زیر سازی مناسب انجام شود و اجازه داده شود که سطح به طور کامل خشک شود. در صورتی که در زیر ایزوگام رطوبت وجود داشته باشد، به دلیل دمای هوا و افزایش رطوبت، سطح ایزوگام باد می ‌کند و باعث می شود ایزوگام پاره شده و لایه‌ های آن از یک دیگر جدا شوند. در این مطلب قصد داریم به برسی دلایل باد کردن ایزوگام بپردازیم .

دلایل باد کردن ایزوگام

طبله کردن ایزوگام و یا باد کردن ایزوگام پس‌ از نصب، دلایل بسیار متفاوتی می تواند داشته باشد که در ادامه به برخی از آن اشاره می کنیم.

1. رطوبت

همانطور که گفتیم بسیار مهم است که قبل از نصب ایزوگام بر روی سطوح مختلف مخصوصا پشت بام ها، ابتدا باید سطح را به طور کامل تمیز کرده و هرگونه رطوبت را از بین ببرید.
در صورتی که پس از شستشوی سطح پشت بام اجازه ندهید که سطح کامل خشک شود و رطوبت بر روی آن باقی بماند، پس‌ از نصب ایزوگام رطوبت باقی مانده وارد لایه های ایزوگام شده و منجر به طبله شدن یا باد کردن عایق رطوبتی می شود.

علاوه بر آن، توصیه می شود همیشه کار نصب و اجرای ایزوگام را در روز های آفتابی و خشک انجام دهید.

2. زیر سازی اشتباه

گاهی اوقات ممکن است زیر سازی به صورت اشتباه و نادرست انجام شود. این مشکل می تواند به دلیل نداشتن تخصص لازم تکنسین هایی که مسئول انجام این کار می باشند ایجاد شود.
در صورتی‌ که تکنیسین‌ ها تخصص و دانش کافی را جهت زیر سازی نداشته باشند، زیر سازی سطح به‌ درستی انجام نشده و ممکن است عواملی مانند سنگریزه‌ ها، آلودگی‌ ها و یا همچنین برخی برآمدگی ها بر روی بام باقی‌ بمانند و پس‌ از نصب ایزوگام، ایزوگام به طور صحیح به سطح پشت بام نچسبد.

نچسبیدن ایزوگام و پشت بام ، باعث می شود که با کوچک‌ ترین رطوبت موجود بر روی سطح، ایزوگام از سطح بستر خود جدا شده و منجر به باد کردن سطح رویی خود شود.

3. کیفیت پایین ایزوگام

از دیگر دلایل باد کردن ایزوگام، استفاده از ایزوگام های بی‌ کیفیت و نا مرغوب می باشد. در ساخت این نوع ایزوگام ها مواد و متریال های نامرغوبی استفاده شده است که باعث می شود انعطاف پذیری این ایزوگام ها پایین باشد.
از این رو با ایجاد هر گونه تغییری در شرایط آب‌ و هوایی و انقباض و انبساط های مداوم، سطح آن‌ ها به‌ آسانی از یکدیگر جدا شده و موجب باد کردن ایزوگام می‌ شود.

4. نصب نادرست ایزوگام

در صورتی که ایزوگام به درستی نصب نشود، چسبندگی لازم بین ایزوگام و سطح بام به وجود نیامده و ممکن است پس‌ از نصب ایزوگام لایه بیرونی آن دچار آسیب شود.
علاوه بر آن، در صورت کاهش دما ممکن است ایزوگام ها بسیار زود تر از زمان طبیعی و معمول خود سرد شده و به‌ سرعت سفت شوند. این امر نیز باعث باد کردن لایه بیرونی ایزوگام شود.

باد کردن ایزوگام
باد کردن ایزوگام

چگونه می توان مشکل باد کردن ایزوگام را برطرف کرد؟

جهت برطرف کردن مشکل باد کردن ایزوگام ابتدا باید بررسی های لازم انجام شود و مشخص کرد که علت دقیق باد کردن ایزوگام چیست. پس از تشخیص علت مشکل، باید با توجه به شرایط یک راه حل برای برطرف کردن آن پیدا کرد.
در صورتی که مشکل باد کردن ایزوگام به دلیل پاره شدن ایزوگام و نفوذ رطوبت به زیر آن باشد، باید ابتدا بخش‌های آسیب دیده را از سطح پشت بام جدا کرد و پس از خشک شدن کامل سطح، یک لایه‌ جدید ایزوگام در این قسمت‌ ها نصب کرد.

اما اگر مشکل باد کردن ایزوگام به دلیل وجود رطوبت در زیر آن باشد، ممکن است برطرف کردن آن به سادگی امکان پذیر نباشد. در صورتی میزان رطوبتی که در زیر ایزوگام وجود دارد کم باشد، می ‌توان همانند روش قبل، مشکل را برطرف کرد.
اما درصورتی که میزان رطوبت زیاد باشد، باید ایزوگام را به طور کامل از سطح جدا کرده و پس از خشک شدن کامل سطح، یک ایزوگام جدید بر روی آن نصب کنید.

ایزوگام یک عایق رطوبتی بسیار پر کاربرد است که برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به درون ساختمان ها از آن استفاده می شود. این عایق‌ها امروزه در سازه‌ های محتلف نیز استفاده می شوند.
بهتر است در زمان نصب این عایق ها از افراد با تجربه و متخصص کمک بگیرید تا با مشکلات و خسارت‌ هایی که پس از نصب آن ممکن است به وجود بیاید مانند باد کردن ایزوگام، مواجه نشوید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را با دلایل باد کردن ایزوگام و نکات مربوط آن آشنا کنیم.

پویان

پویان هستم . کارشناس فروش شرکت عایق پویان که از سال 1380 در زمینه فروش و نصب ایزوگام فعالیت دارم .
ضمن نوشتن مطالب کاربردی برای سایت آماده پاسخگویی به سئوالات شما نیز هستم .

همه نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *