مزایای ایزوگام نسبت به قیرگونی

با پیشرفت های چشم گیری در صنعت عایق کاری در سالهای اخیر بسیاری از افراد در بخش های مختلف ساختمان از عایق رطوبتی استفاده می کنند. با تولید عایق های متنوع این سوال مطرح می شود که کدام عایق بهتر است و مزایای ایزوگام نسبت به قیرگونی در چیست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم قیرگونی محصول قیر و گونی بوده و به روش سنتی جهت ایزولاسیون قسمت های ساختمان به کار برده می شود. اما ایزوگام نوعی پوشش از ترکیب قیر و الیاف می باشد که با استفاده از حرارت مستقیم چسبانده بر روی سطح می شود. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ایزوگام مراجعه کنید.

 

قیرگونی بهتر است یا ایزوگام

اجرای قیرگونی مراحل سخت تر و هزینه های بیشتری را نسبت به ایزوگام دارد. در حالی که نصب ایزوگام با سهولت بیشتر امکان پذیر بوده و با استفاده از یک مشعل و خمیر پرایمر می تواند انجام شود. البته یکی از مزیت های ایزوگام طول عمر بالا بوده و می توان گفت که نوع مرغوب آن به مرور زمان پوسیده نمی شود اما در روش قیرگونی بعد از گذشت مدت زمان کوتاه تری شاهد نشست هایی در لایه های گونی و پوسیده شدن قیرگونی می شویم.

در نتیجه و با توجه مقایسه های صورت گرفته می توان گفت که از همه جهت اجرای ایزوگام نسبت به قیرگونی به صرفه می باشد. البته نوع برند ایزوگام باید از بهترین نوع باشد تا از ماندگاری بالاتری برخوردار بوده و مقاومت زیادی داشته باشد.

 

ویژگی های ایزوگام نسبت به قیرگونی

برای انتخاب بهترین عایق می توان خصوصیات و ویژگی های آن ها را بررسی کرد. در ادامه به تعدادی از ویژگی های ایزوگام نسبت به قیرگونی اشاره شده است که عبارت اند از:

  • ایزوگام از وزن کمتری نسبت به قیرگونی برخوردار است.
  • قیرگونی بعد از مدتی با ورود رطوبت نشست می کند اما در ایزوگام مرغوب اینطور نیست.
  • اجرای ایزوگام ساده تر بوده و محیط را کمتر کثیف می کند. به عبارتی با یک مشعل و خمیر پرایمر توسط نصاب حرفه ای می توان به راحتی ایزوگام را نصب کرد اما در قیرگونی اینطور نیست.
  • ایزوگام ها دارای برند های متنوع بوده که با توجه به نوع آن ها می توان بهترین را انتخاب و اجرا کرد اما قیر های که در قیرگونی استفاده می شوند از یک نوع بوده و دارای کیفیت یکسان می باشند.
  • برای عایق کاری پشت بام که نیاز به عایق با مقاومت بالا بوده به کابردن ایزوگام با برند مرغوب بهترین انتخاب است به این دلیل که قیرگونی در برابر تابش مستقیم نور خورشید مقاوم نبوده و نرم می شود.
  • همچنین قیر در برابر حلال های مختلف از مقاومت بسیار پایینی برخوردار بوده و در حلال نفتی حل می شود. اما ایزوگام از مقاومت بیشتری برخوردار است.
  • گرچه ضخامت ایزوگام نسبت به قیر کمتر است اما با پیشرفت های اخیر قیرهایی تولید شده اند که دارای ضخامت بسیار کمتری می باشند و به صورت رنگ روی سطح را پوشش می دهند اما از مقاومت بالایی برخودار است.

 

تفاوت نصب ایزوگام نسبت به قیرگونی

نصب و اجرای ایزوگام های بر روی سطح توسط نصاب حرفه ای و با کمک یک مشعل انجام می شود و اما قیرگونی به دلیل وجود روندگی در قیر کثیف کاری بیشتری دارد و از هزینه بالاتری برخوردار است. در نظر داشته باشید که وجود لایه های گونی در قیر بعد از مدتی پوسیده می شود که این امر سبب نشست و فرسودگی قیرگونی خواهد شد. ایزوگام ها دارای ضمانت نامه ۱۰ ساله می باشند و بعد از نصب از عمر بالاتری نسبت به قیرگونی برخوردار هستند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *