logo-3

ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

شاید سوالی تحت این عنوان که ایزوگام بهتر است یا قیرگونی ، ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد. پاسخ به چنین سوالی مستلزم بررسی فضا و محدوده ای است که شما می خواهید آن جا را عایق سازی کنید. این سوال میتواند در صورت وجود برخی عوامل، جواب های مختلفی داشته باشد. این عوامل عبارت اند از رطوبت هوا، بارش برف و باران، تغییرات دما و تابش نور خورشید.

در این مقاله می خواهیم با بیان تفاوت های قیرگونی و ایزوگام شما را جهت انتخاب بهتر، راهنمایی کنیم. در ابتدای کار باید به صورت خلاصه با مفاهیم ایزوگام و قیرگونی آشنا شوید. ایزوگام در دسته عایق های رطوبتی قرار گرفته است. این محصول از مواد خاصی مانند پلی استر، فویل ها آلمینیومی، قیر و تیشو تشکیل شده است. این مواد در کنار همدیگر موجب شده اند تا ایزوگام به یک عایق رطوبتی با طول عمر بالا تبدیل شود. ایزوگام را با توجه آب و هوای منطقه جغرافیایی متفاوت در انواع مختلفی می سازند.

دستیابی به پاسخ این سوال که ایزوگام بهتر است یا قیرگونی، بدون آشنایی با قیرگونی امکان پذیر نمی باشد. به طور کلی این عایق رطوبتی از دو ماده اصلی به نام های قیر و گونی تشکیل شده است. این محصول با در اختیار داشتن ضخامتی بین دو تا سه سانتی متر میتواند به صورت یکپارچه تمام سطوح مورد نظرتان را پوشش دهد. این عایق همانند ایزوگام از نفوذ رطوبت به داخل سطوح جلوگیری می نماید. لازم به ذکر است که جهت تولید این محصول باید به شرایط جوی منطقه هدف، توجه کرد. زیرا نوع قیر انتخابی، متناسب به شرایط جوی منطقه هدف، متفاوت می باشد.

آشنایی با مزایای قیرگونی و ایزوگام

مزایای قیرگونی و ایزوگام با توجه به کاربرد و ویژگی هر یک از آنان، بسیار متنوع است. در ابتدا مزیت های قیرگونی را عنوان می کنیم. ضخامت قیرگونی به نسبت ایزوگام بیشتر می باشد و این امر موجب استحکام بالای این محصول در برابر ضربات فیزیکی شده است. قیمت قیرگونی نیز در مقایسه با همتای خود یعنی ایزوگام، به مراتب پایین تر می باشد. این ویژگی موجب شده تا قیرگونی در دسته عایق های مقرون به صرفه قرار داده شود.

به طور کلی اگر قسمتی از قیرگونی آسیب ببیند، تعمیرات آن امکان پذیر می باشد. این در حالی است که تعمیرات ایزوگام بسیار سخت تر و در بسیار از مواقع نشدنی است. اگر قصد عایق فضای کوچکی را داشته باشید، قیرگونی یکی از گزینه های مناسب شما می باشد. در نهایت باید گفت که مراحل نصب قیرگونی بسیار ساده تر از ایزوگام می باشد، به طوری که شما برای انجام این کار، به دانش خاصی نیاز پیدا نخواهید کرد.

جهت پاسخ به این سوال که ایزوگام بهتر است یا قیرگونی باید مزایای ایزوگام را نیز برای شما عنوان کنیم. محصول نامبرده در مقایسه با قیرگونی از جهات مختلفی بهتر می باشد. برای مثال میتوان به مقاومت این محصول اشاره کرد. ایزوگام طول عمر و مقاومت زیادی به نسبت قیرگونی دارد. نصب ایزوگام بر روی سطوح مورد نظر، به سرعت امکان پذیر می باشد. باید خاطر نشان کرد که ایزوگام در مقایسه با قیرگونی، تمیز تر است.

عایق مذکور، فشار بسیار کمتری را به سقف ساختمان وارد می کند زیرا وزن ایزوگام به نسبت قیرگونی پایین تر می باشد. همچنین باید گفت که این عایق، در برابر تغییرات محیطی مانند یخ زدگی و سرما از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟
ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

معرفی معایب ایزوگام و قیرگونی

قبل از خرید عایق رطوبتی برای ساختمان خود باید نسبت به معایب ایزوگام و قیرگونی آگاهی پیدا نمایید. در ابتدا معایب قیرگونی را برایتان عنوان می کنیم. با گذشت زمان و تغییرات آب و هوا، قیرگونی به سرعت فرسوده می شود و قابلیت نفوذ ناپذیری خود را از دست می دهد. اگر سقف ساختمان شما به هر دلیلی نشست کند، پوشش قیرگونی نصب شده روی آن، ترک خورده و موجب بروز خسارت می شود.

در فصول گرم سال این عایق میتواند نرم شده و با کمترین حرکتی روی آن تخریب گردد. نصب این محصول بسیار خطرناک است زیرا برای انجام آن باید قیر را به دمای ذوب برسانید. عدم توجه به نکات ایمنی و استاندارد در هنگام نصب این عایق ممکن است موجب بروز خسارات مالی و جانی گردد. در ادامه مبحث، نوبت به بیان معایب ایزوگام می رسد. عیوب این عایق در مقایسه با قیرگونی از اهمیت کمتری برخوردار می باشند.

برای مثال میتوان به عدم نصب ایزوگام بر روی درز ها اشاره کرد. همچنین باید اشاره کرد که اشیاء نوک تیز مانند چاقو ها، قادر به تخریب قسمت بالایی ایزوگام می باشند. مورد بعدی مربوط به زمان مناسب نصب این عایق است. شما نمیتوانید ایزوگام را در فصول بارانی نصب کنید. بهترین زمان برای نصب ایزوگام فصول خشک مانند تابستان می باشد. در ادامه بررسی عیوب کم اهمیت ایزوگام، می توان به عدم مقاومت این عایق در برابر اشعه ماورای بنفش نیز اشاره کرد.

تفاوت های ایزوگام و قیرگونی

تفاوت های میان قیرگونی و ایزوگام بسیار زیاد است اما در این بخش برخی از مهم ترین آن ها را برای شما بیان می کنیم. تعداد لایه های قیرگونی به نسبت ایزوگام بسیار متفاوت می باشد. در واقع افراد خودشان تصمیم می گیرند که قیرگونی آنها از چند لایه قیر و گونی تشکیل شده باشد. اما ایزوگام از یک لایه مقاوم تشکیل شده است و برای افزایش مقاومت آن نیازی به اضافه کردن لایه جدید نیست.

تفاوت بعدی در قیمت این دو محصول است. قیمت ایزوگام بیشتر از قیرگونی می باشد. اما این مسئله را باید در نظر گرفت که این محصول دوام و کارایی بیشتر به نسبت قیرگونی برایتان خواهد داشت. آخرین مورد درباره نفوذ پذیری این عایق ها در برابر رطوبت است.

الیاف موجود در گونی با گذشت زمان دچار فرسودگی می شوند. این موضوع بیانگر این مطلب است که قیرگونی در دراز مدت، عایق پوششی خوبی نیست. اما در مقابل قیرگونی، ایزوگام جای دارد. این محصول برخلاف رقیب خود از الیاف باکیفیت و متعددی ساخته شده است. به طوری که آن با گذشت زمان، فرسودگی کمتری به نسبت قیرگونی خواهد داشت.

با توجه به مواردی که در بالا عنوان شد، حتما تا حدودی جواب ایزوگام بهتر است یا قیرگونی را دریافته اید. ایزوگام با در نظر گرفتن شرایط مختلفی مانند داوم، کیفیت، مقاومت در برابر رطوبت، وزن و ضخامت کمتر و راحتی در نصب، بهترین گزینه جهت عایق کردن سقف ساختمان ها است.

پویان

پویان هستم . کارشناس فروش شرکت عایق پویان که از سال 1380 در زمینه فروش و نصب ایزوگام فعالیت دارم .
ضمن نوشتن مطالب کاربردی برای سایت آماده پاسخگویی به سئوالات شما نیز هستم .

همه نوشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *